עמותת "כנפיים – כי באמנות אין מוגבלות" נוסדה בשנת 2004 במטרה להקים מרכז אמנויות ייחודי, ראשון מסוגו בארץ שישמש מקום עבודה בשכר לאמנים בעלי צרכים מיוחדים.

העמותה הוקמה ביוזמתה של רינה פדווה שגייסה להקמה את דלית שרון ושירה גפן, אמניות בעלות ניסיון עשיר בתחומן ובעבודה עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים. יושב ראש העמותה המייסד  איש העסקים , מר יוסף חבס .

אנחנו מאמינים כי אדם המתמודד עם פגיעה נפשית וליוצר עם צרכים מיוחדים, כמו לכל אדם, זכות לממש את כישרונותיו ולעבוד בעבודה מאתגרת, מספקת ומהנה המתאימה ליכולותיו. אנו מאמינים שיחס של כבוד מקצועי לאמן ולאמנותו מאפשר ליוצר להתייחס באופן דומה לעצמו ולתוצרים שלו. העבודה נעשית עם החלקים הבריאים והשמורים של האמנים ומאפשרת להם להפסיק להזדהות עם המגבלות והכישלונות ולקום בבוקר לחיים שיש בהם משמעות. שוב ושוב אנו עדים לתהליך הנפלא שעוברים האמנים במרכז – מאנשים נתמכים לאנשים עם תקווה. תהליך שבו הם מחזירים לעצמם את תחושת הערך העצמי, את האמון ביכולותיהם ואת הכבוד שלהם כבני-אדם.

הקמנו מרכז פעיל ותוסס, עם חמישה סטודיואים: תיאטרון, אמנות פלסטית, מוזיקה, קולנוע וכתיבה יוצרת. מרכז אמנויות מעניק לאדם המתמודד עם אתגרים נפשיים או פיסיים הזדמנות להפוך את כישרונו למקצוע מכובד ולעסוק בעבודה מעצימה ומפתחת מבחינה אישית, רגשית וחברתית, ומקום בו פוגש הקהל את השונה באמצעות האמנות.

במרכז "כנפיים" קיים חלל לתיאטרון ולתנועה, אולם תיאטרון, חדרי חזרות תיאטרון, חדרי חזרות עם ציוד למוסיקה, חללי סטודיו לציור ופיסול וגלריה פעילה לאמנות פלסטית לאנשים בעלי צרכים מיוחדים. הפעילות בסטודיו לאמנויות כנפיים מתקיימת מידי יום בשעות הבוקר, בתנאי מפעל מוגן אשר מציג את פרי היצירה בתשלום לקהלי יעד שונים.

רציונל ומטרות: מטרת "כנפיים" היא לאפשר לאדם עם צרכים מיוחדים, המוכשר בתחומי האמנות להתפתח ולשאוב סיפוק מעבודתו, להיות פרט יצרני ותורם בקהילה ולנתקו מתפקידו ה"מסורתי" בחברה כנתמך. באמצעות זאת אנו תורמים להתפתחות אישית ורגשית, לפיתוח כישורי חיים ולחיזוק הדימוי העצמי של האדם מחד, וכן לפתיחת ליבה של החברה הישראלית לקבלה של האדם השונה מאידך. הפצת פרי היצירה בתחומי התיאטרון המוזיקה והאמנות הפלסטית והופעת קבוצת התיאטרון בפסטיבלים בארץ ובחו"ל מאפשרת ייצוג של ישראל בכבוד כמדינה הומנית ומתקדמת.

הקווים המנחים של פעילות המרכז:

חברי הסטודיו לאמנויות יוצרים בתחומי האמנות השונים: תיאטרון, אמנות פלסטית, מוזיקה, קולנוע וכתיבה יוצרת. היצירה בתחומים אלה הינה ברמה מקצועית גבוהה ובהנחיית אמנים יוצרים בעלי ניסיון רב בהוראת אמנותם. קהל היעד של המרכז הוא אנשים הסובלים מפגיעה נפשית מחד ובעלי פיגור שכלי מאידך, בעלי נטייה אמנותית. הם מגיעים ממסגרות השיקום והטיפול, המעונות, הדיור המוגן, מרכזי השיקום, בבתי-הספר לחינוך מיוחד ועוד. המרכז פועל כעמותה רשומה.

נקודת המוצא של השיח בכנפיים אינה "טיפולית" במובן הרגיל של המילה, אלא מקצועית אמנותית תוך שאיפה למצוינות בכל אחד מהתחומים. מתוך העבודה האמנותית מתאפשר חיזוק נפשי, וטיפוח המודעות והרצון לרכוש כלים להחלמה של המשתתפים בכנפיים.

המיתולוגיה היוונית מספרת על דיוניסוס (אל היצירה), שמת בנעוריו מוות איום ונורא על ידי הטיטנים אשר ביתרו את גופו לחלקים, אך חלקי גופו עברו שינוי והתמזגו עם יסודות העולם: אויר, מים, עפר ואש ומאז הם שבים ומתקיימים בתוך מחזוריות החיים. ודיוניסוס המשוסע לגזרים שב ומתמזג עם הטבע וגורלו כרוך בחיים ובסבל של החיים עלי אדמות. כל יום מחדש הוא יוצר חיים – כמו אמן, כל יום אוסף את היסודות ובורא מהם משהו חדש – זוהי האמנות. ניטשה מתאר את דיוניסוס כאל המסמל את הקוטב הריגשי, היצרי והאפל, הקוטב של הדמיון שיוצר את היצירה האמנותית. העוצמות הרגשיות, קוטביות, של סערת הנפש והיצרים הם אלה שמביאים גם לטירוף ולשגעון, אבל כוחו של דיוניסוס, כוחו של האמן, שהוא מצליח לאסוף את העוצמות האלה ליצירה, לעשיה, וכך חוזר לחיים.

האנשים שעובדים ב "כנפיים" עוברים בשער מדי בקר ומתחילים לעבוד בסטודיו, כמו דיוניסוס הם אוספים את עצמם מהשאול ומצליחים ליצור חיים. ככל שעושים יותר הנתיב הזה מתרחב, יש יותר כלים וערוצים להכיל את העוצמה, והיצירה האמנותית הופכת לכלי שממלא את היום ומכניס שמחת חיים, והחברה כולה נדרשת לתמוך מסביב ולעזור במסע הזה.

בעתיד, כאשר המרכז יעבור למשכן קבע, כל הפעילויות תתקיימנה בבית "כנפיים", אשר יכלול: אולם חזרות והופעות, סדנא לאמנות, חלל שישמש כגלריה לתערוכות של חברי המרכז ואמנים אורחים. כל זאת בנוסף לבית קפה ייחודי שיעמוד לרשות האמנים והקהל הרחב. המרכז יאפשר לאמני כנפיים לעבוד לפרנסתם במקום. כל חבר יהיה נוכח במרכז חמישה ימים בשבוע, בשעות הבוקר או הערב בהתאם לנדרש.

"מרכז כנפיים" יהיה פתוח במשך כל שעות היום לפעילויות נוספות. הסטודיו לאמנויות יקדם באופן פעיל שילוב אמנים מכל המגזרים במשק. ב"כנפיים" יפעלו חוגים בתשלום, שעורי תרפיה באמנויות שונות לקהל הרחב. ב"כנפיים" יתקיים שילוב מתמיד בין תחומי האמנות השונים. פעילויות המרכז (הצגות, מפגשים עם סטודנטים, הדרכה בתערוכות של חברי המרכז ועוד) ישווקו בתשלום לקהל הרחב. חברי המרכז יקבלו שכר על עבודתם בהתאם לרווחים של פרי יצירותיהם (הצגות, ציורים, דיסקים וכד'). משתתף פעיל במרכז שיימצא מתאים יוכל להיות מנחה כחלק מהצוות הפעיל בהתאם ליכולתו\ה ונכונותו\ה. המרכז מהווה מודל לחיקוי לארגונים ולאוכלוסיות מיוחדות אחרות בארץ ובעולם.

רינה פדווה, מייסדת ומנהלת אמנותית