עמותת "כנפיים – כי באמנות אין מוגבלות" נוסדה בשנת 2004 במטרה להקים מרכז אמנויות ייחודי, ראשון מסוגו בארץ שישמש מקום עבודה בשכר לאמנים בעלי צרכים מיוחדים.

העמותה הוקמה ביוזמתה של רינה פדווה ביחד עם דלית שרון ושירה גפן ,אמניות בעלות ניסיון עשיר בתחומן ובעבודה עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים. יושב ראש העמותה המייסד מר יוסף חבס .

אנחנו מאמינים כי אדם המתמודד עם פגיעה נפשית וליוצר עם צרכים מיוחדים, כמו לכל אדם, זכות לממש את כישרונותיו ולעבוד בעבודה מאתגרת, מספקת ומהנה המתאימה ליכולותיו.

הקמנו מרכז פעיל ותוסס, מרכז תיאטרון, אמנות פלסטית ומוסיקה המעניק לאדם המתמודד עם אתגרים נפשיים או פיסיים הזדמנות להפוך את כישרונו למקצוע מכובד ולעסוק בעבודה מעצימה ומפתחת מבחינה אישית, רגשית וחברתית. מקום בו פוגש הקהל את השונה באמצעות האמנות.

במרכז "כנפיים" קיים סטודיו לתיאטרון ולתנועה, אולם תיאטרון, חדרי חזרות תיאטרון, חדרי חזרות עם ציוד למוסיקה, חללי סטודיו לציור ופיסול וגלריה פעילה לאמנות פלסטית לאנשים בעלי צרכים מיוחדים. הפעילות בסטודיו לאמנויות כנפיים מתקיימת מידי יום בשעות הבוקר, בתנאי "מפעל מוגן" אשר מציג את פרי היצירה בתשלום לקהלי יעד שונים.

רציונל ומטרות: מטרת "כנפיים" היא לאפשר לאדם עם צרכים מיוחדים, המוכשר בתחומי האמנות להתפתח ולשאוב סיפוק מעבודתו, להיות פרט יצרני ותורם בקהילה ולנתקו מתפקידו ה"מסורתי" בחברה כנתמך. באמצעות זאת אנו תורמים להתפתחות אישית ורגשית, לפיתוח כישורי חיים ולחיזוק הדימוי העצמי של האדם מחד, וכן לפתיחת ליבה של החברה הישראלית לקבלה של האדם השונה מאידך. הפצת פרי היצירה בתחומי התיאטרון המוזיקה והאמנות הפלסטית והופעת קבוצת התיאטרון בפסטיבלים בארץ ובחו"ל מאפשרת ייצוג של ישראל בכבוד כמדינה הומנית ומתקדמת.

הקווים המנחים של פעילות המרכז:

חברי הסטודיו לאמנויות יוצרים בתחומי האמנות השונים: תיאטרון, אמנות פלסטית, צילום, מוסיקה, תנועה, כתיבה ועוד. היצירה בתחומים אלה הינה ברמה מקצועית גבוהה ובהנחיית אמנים יוצרים בעלי ניסיון רב בהוראת אמנותם. קהל היעד של המרכז הוא אנשים הסובלים מפגיעה נפשית מחד ובעלי מוגבלות שכלית מאידך, בעלי נטייה אמנותית (שני מוקדים שונים: הסטודיו בשפירא והסטודיו בריב"ל). הם מגיעים ממסגרות השיקום והטיפול, המעונות, הדיור המוגן, מרכזי השיקום, בבתי-הספר לחינוך מיוחד ועוד. המרכז פועל כעמותה רשומה.

בעתיד, כאשר המרכז יעבור למשכן קבע, כל הפעילויות תתקיימנה בבית "כנפיים", אשר יכלול: אולם חזרות והופעות, סדנא לאמנות, חלל שישמש כגלריה לתערוכות של חברי המרכז ואמנים אורחים. כל זאת בנוסף לבית קפה ייחודי שיעמוד לרשות האמנים והקהל הרחב. המרכז יאפשר לאמני כנפיים לעבוד לפרנסתם במקום. כל חבר יהיה נוכח במרכז חמישה ימים בשבוע, בשעות הבוקר או הערב בהתאם לנדרש.

"מרכז כנפיים" יהיה פתוח במשך כל שעות היום לפעילויות נוספות. הסטודיו לאמנויות יקדם באופן פעיל שילוב אמנים מכל המגזרים במשק. ב"כנפיים" יפעלו חוגים בתשלום, שעורי תרפיה באמנויות שונות לקהל הרחב. ב"כנפיים" יתקיים שילוב מתמיד בין תחומי האמנות השונים. פעילויות המרכז (הצגות, מפגשים עם סטודנטים, הדרכה בתערוכות של חברי המרכז ועוד) ישווקו בתשלום לקהל הרחב. חברי המרכז יקבלו שכר על עבודתם בהתאם לרווחים של פרי יצירותיהם (הצגות, ציורים, דיסקים וכד'). משתתף פעיל במרכז שיימצא מתאים יוכל להיות מנחה כחלק מהצוות הפעיל בהתאם ליכולתו\ה ונכונותו\ה. המרכז מהווה מודל לחיקוי לארגונים ולאוכלוסיות מיוחדות אחרות בארץ ובעולם.